Kommunicera - Gävleborgs Informationsförening
Chefredaktör Maria Brander och nyhetschef Marika Kvarnström

Chefredaktör Maria Brander och nyhetschef Marika Kvarnström

Lyckad föreläsning på GD

Publicerad: 14/3, 2014

Fullsatt sal på Gefle Dagblad när chefredaktör Maria Brander och nyhetschef Marika Kvarnström höll en intressant dragning om hur dagens roll som multijournalist ser ut och hur de sociala medierna används i det nya medielandskapet. Det diskuterades även hur relationen mellan journalister och informatörer/kommunikatörer fungerar och vilka förväntningar vi har på varandras arbeten. Under föreläsningen ställdes många intressanta och spännande frågor av våra medlemmar. Besöket avslutades med en rundvandring på redaktionen och i tryckeriet. Jättekul att det var stor uppslutning även denna gång.

//Annica Hallquist

Se alla nyheter »

Fullsatt sal på senaste frukostföreläsningen

Fullsatt sal på senaste frukostföreläsningen

Rundvandring på centralredaktionen

Rundvandring på centralredaktionen

Gefle Dagblads stolthet, det egna tryckeriet

Gefle Dagblads stolthet, det egna tryckeriet

Information: Vi använder cookies för att ge dig bästa möjliga upplevelse. Genom att fortsätta surfa godkänner du detta. Läs mer

OK